Bezpośrednim wytworem organizmów pszczół robotnic: jad pszczeli, mleczko pszczele. wosk pszczeli.

Wytworzone przez pszczoły z surowców zebranych w środowisku: miód, propolis. pyłek kwiatowy (w postaci obnóży i pierzgi).

Pszczoły, niezwykle pożyteczne i pracowite owady, obdarowują ludzi nie tylko miodem! W naszej ofercie znajdziecie również szeroki asortyment produktów pszczelich. Najbardziej znanym wyrobem pszczelim jest miód. Jednak pszczoły oferują nam także dużo innych, cennych produktów. Są nimi pyłek kwiatowy, pierzga, propolis, wosk pszczeli czy mleczko pszczele.

Pyłek pszczeli czyli pierzga

Jeżeli chodzi o pyłek nie powinniśmy mylić pojęć. Pyłek pszczeli nie jest tym samym pyłkiem, który powszechnie wywołuje alergię i jest przenoszony przez wiatr. Pierzga, bo tak brzmi fachowa nazwa pyłku pszczelego, to właściwie męskie nasiona kwiatów, które są zbierane przez pszczoły miodne i mieszają się z ich enzymu trawiennymi. Jedna kulka pierzgi zawiera wiele tysięcy drobnych pyłków kwiatowych i uczula niezwykle rzadko, choć oczywiście, ze względu na to, że uczulenia pszczoły miewają bardzo dramatyczny przebieg, warto w początkowym okresie spożywania pyłku zachować ostrożność.

Pyłek pszczeli jest niskokaloryczny, ale bogaty w białka, aminokwasy, witaminy, minerały, i kwasy tłuszczowe. Przypisuje mu się działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i pomocne w obniżaniu poziomu cholesterolu. Co oczywiste, właściwości konkretnej partii pierzgi zależą od rodzaju roślin, jakie były zbierane przez pszczoły, które go zbierały. Kochający produkty pszczele dodają go do muesli, twarożku czy miodu.

Wosk pszczeli

wosk pszczeli jest naturalną wydzieliną z tak zwanych gruczołów woskowych znajdujących się po bokach ciała pszczół miodnych. Jest wykorzystywany przede wszystkim jako budulec do budowy komórek w ulu, w których hodowane są młode i przechowywany jest miód i pyłek. Wosk pszczeli znajduje zastosowanie w wielu produktach, w tym kosmetykach do pielęgnacji skóry, świecach, preparatach do polerowania mebli, wytwarzania batiku, w przemyśle perfumeryjnym itp. Jest również stosowany w medycynie dentystycznej, malowaniu i konserwacji. Najczęściej oczywiście występuje pod postacią świec. Niestety ostatnio zwykle zastępowany jest parafiną. Tymczasem świeca z wosku pszczelego wydaje podczas palenia delikatny, naturalny zapach, przyjemniejszy z pewnością niż sztuczne substancje w świecach zapachowych. Świeca z naturalnego wosku mniej się dymi i dłużej się pali.

Propolis, kit pszczeli

Pszczoły miodne zbierają lepkie soki, które spływają z pąków niektórych drzew i drzew iglastych. Po przeżuciu i wymieszaniu ich ze śliną i innymi substancjami powstaje propolis. Propolis ma kluczowe znaczenie dla przetrwania pszczół miodnych w ulu ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dlatego też wśród ludzi jest stosowany jako składnik maści do leczenia ran i blizn. Propolis znajdziemy też w pomadkach ochronnych do ust, kremach i balsamach pielęgnacyjnych. Ale uwaga – w postaci stężonej propolis barwi tkaniny na żółto, a plamy te są bardzo trudne do usunięcia.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to biała lepka substancja, którą pszczoły wydzielają z gruczołów znajdujących się na ich głowach. Są nim karmione larwy królowej. Mleczku pszczelemu przypisuje się właściwości lecznicze i odmładzające, ma też poprawiać pamięć i orientację przestrzenną, nie ma jednak w tym zakresie pewności, a sposoby pozyskiwania mleczka pszczelego bywają kontrowersyjne. Dlatego też polecamy sięgnąć po tradycyjne produkty pszczelarskie, których właściwości są równie cudowne, a sposoby pozyskiwania nie krzywdzą pszczół i są udoskonalane od setek lat.

Źródła:

  • Edward Kałużny: Pszczela apteczka, Wydawnictwo Apiherba, Leszno 1992. ISBN 83-900718-0-0.
  • Teresa Kobiałka: Miód i produkty pszczele dla zdrowia, urody i podniebienia, “Pasieka” 2010, nr 1, s. 50.
  • Wolfgang Oberrisser: Miód. Propolis, pyłek, wosk, Wydawnictwo Multico, 2009. ISBN 9 78-83-7073-765-8.

Nasze podstawowe wartości kierują naszym postępowaniem - zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. W tym ciągle zmieniającym się świecie rolnictwa nasze podstawowe wartości są niezmienne.

Ciekawostki