Wosk pszczeli (Cera apium), obok miodu, jest jednym z najbardziej znanych produktów pszczelarskich. Przez całe wieki wosk pszczeli był wykorzystywany do produkcji pachnących świec na użytek domowy i liturgiczny. Warto bliżej przyjrzeć się tej niezwykłej substancji.
Dzięki zawartości wyżej wymienionych alkoholi i kwasów tłuszczowych wosk pszczeli działa natłuszczająco na skórę i chroni ją przed utratą wody. Kwas palmitynowy wytwarza na skórze warstwę okluzyjną, dzięki czemu zapobiega przesuszeniu i zniszczeniu naskórka – sprawia, że skóra jest miękka i gładka, a aplikowany na włosy nadaje im lśniący wygląd. Skwalen i kwas 10-hydriksy-2-decenowy działają antybiotycznie. Wosk zawiera też karotenoidy, które mają właściwości przeciwutleniające, dlatego działają na skórę w szerokim zakresie – usuwając nie tylko objawy, ale i przyczyny niektórych chorób skóry. Wosk stosuje się w wielu preparatach kosmetycznych, takich jak: kremy, maści, plastry dermatologiczne, pomadki, woski do depilacji, mleczka kosmetyczne, sztyfty. W farmacji znalazł zastosowanie do produkcji maści, czopków i plastrów. W dermatologii wosk pszczeli odgrywa niebagatelną rolę w leczeniu trądziku, łuszczycy, pieluszkowego zapalenia skóry, łupieżu pstrego, ropni i czyraków oraz oparzeń słonecznych.
Zastosowanie i dawkowanie wosku pszczelego
Wosk pszczeli stosuje się zewnętrznie przede wszystkim w formie maści i kremów. Niemniej może być stosowany pod różnymi postaciami:
- opatrunków – z gazy zanurzonej w mieszaninie wosku i wazeliny do leczenia ran,
- areozoli – poprawiających krążenie krwi w chorej skórze,
- maści – do gojenia ran, wybroczyn krwawych, czyraków i wyprysków,
- kremów – do leczenia świądu i ran,
- mazideł – do leczenia łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.
Zaś wewnętrznie stosuje się:
- zasklep miodowy do żucia – przy zapaleniu zatok i migdałków,
- zapaleniu błon śluzowych gardła, nosa i jamy ustnej, katarze siennym i astmie oskrzelowej,
- inhalacje parowe – pomocniczo przy leczeniu zakażeń w obrębie jamy ustnej,
- maści i mazidła – do leczenia rumienia skóry, hemoroidów,
- okłady – do leczenia wszelkich dolegliwości reumatycznych.
Preparaty wosku pszczelego stosuje się zazwyczaj od kilku dni do miesiąca. Nie istnieje ryzyko przedawkowania wosku pszczelego – nie mniej dawkowanie jest indywidualne, zależne od schorzenia i stosowania innych preparatów.