MLECZKO PSZCZELE – substancja produkowana przez pszczoły, przez wielu nazywana eliksirem młodości i środkiem na zachowanie witalności przez długie lata. Znaczenia mleczka pszczelego dla organizmu człowieka nie sposób zrozumieć bez poznania jego pierwotnej funkcji w ulu. Sprawdź jak powstaje mleczko pszczele i jakie ma właściwości.

Mleczko pszczele jest wydzieliną z gruczołów młodych pszczół robotnic, które produkują je od trzeciego dnia życia. Nie ma wątpliwości, że mleczko ma wyjątkowe właściwości i zawiera wiele substancji odżywczych. Wynika to z obserwacji pszczół. Królowa matka, karmiona wyłącznie mleczkiem pszczelim żyje do 40 razy dłużej niż reszta pszczół, które żywią się głównie nektarem z kwiatów. Niektóre z matek dożywają nawet pięciu lat, podczas gdy trutnie i robotnice żyją latem od 4 do 6 tygodni, a zimą dożywają 6-ciu miesięcy. Wszystkie pszczoły w ulu karmione są mleczkiem pszczelim tylko w 3 pierwszych dniach swojego życia. W tym czasie masa ich ciała wzrasta 1000-krotnie. Nie ma więc wątpliwości, że mleczko pszczele jest suplementem diety o działaniu bardzo mocno odżywiającym.

Mleczko pszczele jest produktem bardzo pożądanym, produkowany w bardzo małych dawkach. Dlatego w produktach dostepnych w sprzedaży zawiera się mleczko w niewielkim stężeniu: jako dodatek do miodu lub w kapsułkach w postaci liofilizowanej.

Jak rozpoznać mleczko pszczele?

Mleczko pszczele ma kremowy kolor i perłowy połysk. Początkowo zachowuje konsystencję żelową, ale z biegiem czasu jego konsystencja jest coraz gęstsza. Mleczko pszczele może mieć smak cierpko-kwaśny lub słodkawy. Jeśli więc mleczko, którym się kurujecie jest słodkie, to prawdopodobnie zostaliście oszukani.

Nasze podstawowe wartości kierują naszym postępowaniem - zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. W tym ciągle zmieniającym się świecie rolnictwa nasze podstawowe wartości są niezmienne.

Ciekawostki